Tri glavne koristi od optimizovanja BIM toka rada

U ovom članku:
Tri glavne koristi od optimizovanja BIM toka rada

Usvajanje BIM (building information modeling) tehnologije tokom poslednjih 10 godina nije bilo lako za mnoge arhitektonske i inženjerske kompanije. Nova tehnologija nastavlja da donosi nove procese i od profesionalnih dizajnera zahteva novi skup veština.

Usvajanje BIM tehnologije uopšteno se vodi efikasnijim procesima i željom da se ostane konkurentan.

Kompanija Dogde Data & Analytics SmartMarket u svom izveštaju iz 2017. godine je iznela da više od polovine kompanija koje su usvojile i optimizovale BIM otkrilo da imaju povećanje prihoda od investiranja u BIM, dok je drugih 15% reklo da su bile na pozitivnoj nuli.

U vebinaru „Vodič za namerno optimizovanje BIM tokova rada“ koji je održala kompanija Applied Software, Lens Kirbi, čuveni stručnjak za softver Revit, objasnio je da u sklopu kompanije BIM predstavlja veći ekosistem nego što su samo alati (npr. Revit). Omogućava tipičnu realizaciju i druge dodatne usluge.
Mnoge kompanije usmeravaju promene u tokovima rada na osnovu pokazatelja zasnovanim na učinku.

Kompanije iz nekoliko razloga mogu da zatraže optimizaciju BIM procesa:

  • Očekuju da vide korist čim primene tokove rada zasnovane na BIM.
  • Nemaju osećaj da su efikasni i delotvorni tokom ovog procesa koji bukvalno može da traje godinama.
  • Više su zabrinuti oko toga šta rade, nego koliko su uspešni.
  • Žele da još više prošire mogućnosti svoje najveće investicije, ljudi, što znači da mogu da ponude dodatne usluge.

Kirbi podseća da kompanije treba sa namerom da primenjuju BIM. To je mehanizam isporuke u koji se investira. Kada se optimizuje upotreba BIM procesa, optimizuje se kompetentnost kompanije da realizuje posao. Dodao je i da kompanije stalno moraju da se poboljšavaju ili inače zaostaju.

Kirbi opisuje tri glavne koristi koje BIM pruža poslu:

1. Uspostavljanje doslednosti i ponovljivosti procesa pri realizaciji projekta.

Ovo podrazumeva obezbeđivanje šablonskih stavki isporuke za timove, kao i primenukao i primenu građevinskih podataka zasnovanih na objektu za modelovanje. Ključno je da se zna šta je bitno i da se na to primene podaci. Dosledni, dobri podaci vode dobrim modelima i dobrim projektima.

Dobra realizacija projekta takođe obuhvata mogućnost upravljanja i upotrebe standarda i njihovog merenja. Treba utvrditi kako oni utiču na vaše timove. Standardi ne treba da sprečavaju ljude da rade svoj posao. BIM alatke automatski proveravaju greške tokom i nakon projekta.

Većina kompanija koja ima povećanje prihoda od investiranja u BIM izvestila je da su najveće koristi: manji broj konflikata, problema sa koordinacijom na terenu i promena tokom izgradnje. Dodatno, 3D vizuelizacija bolje od 2D dijagrama ostvaruje komunikaciju sa partnerima u projektu.

2. Poboljšanje mogućnosti pokazivanja neiskusnom osoblju kako projekti zajedno funkcionišu.

Zaposlenje novih radnika je lakše sa BIM tehnologijom. Lakše je koristiti 3D za simulaciju geometrije objekta. BIM alati su usmereni ka tokovima rada. Sadržaj je konfigurisan u okviru standardnih industrijskih konvencija. Projekti se dele između više članova tima, što omogućava da više ljudi radi na njima. Rad svake osobe je deo veće slike, što pruža priliku za učenje.

3. Ponuda usluga koje su van tipičnih mogućnosti

BIM povećava sposobnost koordinisanje projekata između više timova na terenu. Ima dodatnih koristi koje mogu zainteresovati ljude, što povećava mogućnosti da se ostvare prihodi, kao rezultat BIM optimizacije.

Vizuelizacija je jedan od načina da se vlasniku pokažu različiti aspekti projekta jer model može da, u skladu sa potrebama, prikaže različite poglede. Pored toga, vaša kompanija može da izvede analizu okruženja, simulaciju, troškove, studije osunčanosti, analizu koda i druge usluge. Izvedeno stanje modelovanja može da dovede do proizvoda koji vlasniku donose vrednost (tj. digitalni blizanci).

Kako kompanije primenjuju i optimizuju BIM procese i alate, tako njihova investicija povećava njihovu kompetentnost da realizuju poslove po kojima se razlikuju od konkurencije i pomaže im da se stalno poboljšavaju.

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Podijeli

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Posljednje novosti