Kuhmute čvorište za punjenje trotineta

U ovom članku:
Kuhmute čvorište za punjenje trotineta

Suočen sa zatrpavanjem unuverzitetskog kampusa trotinetima, Piter Depe je osnovao Kuhmute kako bi razvio čvorište za punjenje koje može da služi bilo kom uređaju manjem od automobila. 

Kada je Piter Depe bio student, primetio je da trotineti pune kampus njegovog koledža. Dok su ova vozila za kratka rastojanja rešila važan izazov za putovanje na posao, tako su predstavljali novi problem: Nije postojalo jednostavno rešenja za punjenje.

Kada su trotineti prvi put izašli na tržište, ljudi su imali zadatak da ih na kraju dana prikupe i napune kod svoje kuće za naknadu. Ali pre nego što bi bili pokupljeni, trotineti i druga vozila su zatrpavala trotoare i prolaze. Ovo je inspirisalo Depea da osnuje Kuhmute, kompaniju čija je izričita svrha razvoj agnostičkog čvorišta za punjenje koje može da služi za sve manje od automobila. Posle manje od dve godine istarživanja i razvoja, rođen je Kuhmute čvorište za punjenje.

[Transkript videa]

Piter Depe, suosnivač i izvršni direktor centra Kuhmute: „Za startap, dizajn nikada nije završen. Uvek postoji nešto što može da se doda kako bi se proizvod učinio još boljim.“

„Ideja za Kuhmute je došla od prilike u isto vreme kada smo videli problem koji možemo da rešimo. Mi smo mreža za punjenje svega što je manje od električnog automobila, svega što je poznato kao „mikromobilnost“. Električni trotineti, bicikli, invalidska kolica, roboti za dostavu i još mnogo toga – svi mogu da se parkitaju i napune u naši centrima za punjenje.“

„Znao sam da žeim da otvorim kompaniju. Budući da smo u Mičigenu, očigledno je da je ovde automobilska industrija prilično velika. Shvatili smo da su mobilnost i prevoz odlično mesto za početak. Otprilike u to vreme, 2018. godine, videli smo da su električni trotineti postali veoma popularni širom sveta. I u skoro svakom novinskom članku i novinama, jedna priča se stalno ponavljala – kako razbacani skuteri po celom gradu stvaraju nered. Dakle, shvatili smo, zašto ne bismo obezbedili malo organizacije i operativne pomoći u smislu punjenja ovih malih vozila?“

„Kada smo projektovali naše prve prototipe, dizajniranje prvog je trajalo nekoliko sati. Otišli smo u prodavnicu Home Depot, kupili neke PVC cevi i sklopili nešto kako bismo dobili grubu osnovnu ideju. To je bilo prvo Kuhmute čvorište i onda smo ga, očigledno, napravili da bude robusnije i pouzdanije.“

„Definitvno postoje stvari u planu proizvodnje koje ćemo uskoro dodati, da bismo mogli da poboljšamo proizvod. Imati softver u kome jednostavno nešto možemo da nacrtamo, stavimo da se štampa i da sledećeg dana imamo spreman deo za prototip, to je bilo za nas veoma važno.“

„Mislim da kompanije koje se bave proizvodnjom, generalno, mogu da imaju najviše koristi od toga što imaju digitalnu nit za proizvodne procese – imaju mogućnost da digitalno pošalju datoteku na drugi kraj Sjedinjenih Američkih Država, možda u potencijalnu Kuhmute mikrofabriku, i na taj način, oni možu da tamo štampaju delove. To štedi na isporuci. Bolje je za svet u kojem živimo u smislu održivosti, i na kraju, cena po delu je niža jer ne prolazimo kroz sve te prepreke, već samo pošaljemo datoteke.“

„Dakle, posedovati ovu vezu sa cloud-om i onda imati različite proizvodne procese koji od nje imaju koristi je veoma važno za nas, u smislu očigledne uštede novca, ali i u pogledu održivosti smo, takođe, bolja kompanija.“

Džon Lar, elektro inženjer, Kuhmute: „Mnogo posla je uloženo u razvijanje ideje – da shvatimo šta hoćemo da napravimo i na koji način. Mogućnost da koristimo Autodesk Fusion 360 elektroniku i integrišemo mehaničke delove i 3D elemente električnog dizajna zaista pomaže da sve ponovimo. Mogu da sa svoje strane pošaljem dizajn i on se besprekorno isporučii našem mehaničkom odeljenju. Kada imate mogućnost da razumete veličine, faktore forme i ograničenja stvarnog hardvera, to stvarno olakšava i pokreće internu saradnju. 

Melodi Denbi, programer, Kuhmute: „Ovo je startap i imate mnogo prilika da učite – čak i u oblastima o kojima niste ni razmišljali. Osećam se kao da sam dobila uvode u elektro inženjering sve do firmera i sada preko front end programiranja. Imam sve te uloge. Bilo je stvarno veoma, veoma zabavno. Volim što smo mogli da se šalimo jedni sa drugima, takođe i radimo ka našem zajedničkom cilju – parkiranju i punjenju.“

Karter Holms, marketing menadžer, Kuhmute: „Tehnologija je pokretačka snaga svega što radimo u kompaniji Kuhmute. Do trenutka kada sam došao, to je bio veoma pojednostavljen proces sa sklapanjem i sada samo tražimo načine da ga poboljšamo. Gledao sam kako naš izvršni direktor za sat vremena sklapa sasvim nov dizajn i možemo da napravimo nešto od samog početka – projektovanje, štampanje i sklapanje za testiranje za samo dan ili dva. Bez tehnologije, bez softvera i alata koji imamo, mislim da ništa od toga ne bi bilo moguće.“

Depe: „Ovde u kompaniji Kuhmute, uvek tražimo najodrživije načine da napravimo naše proizvode. Posedovanje fleksibilnosti da je preko cloud-a sve povezano do istog mesta, bolje je, u smislu održivosti, za svet u kojem živimo, i na kraju, stvaramo bolji tim.

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp