Digitalna fabrika i povezani podaci su budućnost proizvodnje [deo 2/3]

U ovom članku:
Zbog suočavanja sa pandemijom, poremećaja lanca nabavke i ekstremnih fluktuacija u potražnji,  proizvodnja je pod pritiskom da bude agilnija i prilagodljivija.

Digitalna fabrika je fenomen kojim se proizvodnja podiže na do sada neviđen nivo. Zbog suočavanja sa svetskom pandemijom, poremećaja lanca nabavke i ekstremnih fluktuacija u potražnji,  proizvodnja je pod pritiskom da bude agilnija i prilagodljivija. Kompanije koje ne mogu brzo da se prilagode biće na gubitku.

Digitalna transformacija kompanijama pruža alat za prikupljanje podataka iz celog preduzeća, koji može da oslobodi proizvodne operacije i napravi prilike za rast.

U skorašnjoj anketi kompanije PricewaterhouseCoopers, u kojoj je učestvovalo 200 nemačkih industrijskih kompanija, otkriveno je da od 91% kompanija koje su ulagale u digitalne fabrike, samo je njih 6% ostvarilo punu povezanost. Iako je od pomoći svaki napredak u digitalnoj transformaciji, postoje posebne koristi koje dobijate kada imate povezane podatke u digitalnoj fabrici.

 

Digitalna fabrika pruža 5 posebnih koristi

 

1. Brži put do tržišta

U proizvodnji kompanije često usmeravaju pažnju na životni ciklus proizvoda – ali postoji i životni ciklus fabrike. Da bi se maksimalno poboljšala produktivnost, proizvodno okruženje mora biti optimizovano. A to je cela poenta digitalizacije. Zahvaljujući automatizaciji i povezanim ekosistemima, informacije se brže kreću u digitalnoj fabrici, nego u tradicionalnoj proizvodnji. Proizvođači mogu da iskoriste uvide za ubrzanje procesa dizajniranja i proizvodnje, izvođenja rešenja i brže donošenje odluka. Svetski ekonomski forum je otkrio da najnaprednije digitalno razvijene kompanije koje se bave proizvodnjom (konzorcijum ih zove platforma Global Lighthouse Network) povećavaju brzinu puta proizvoda do tržišta za 89%.

 

2. Fleksibilna proizvodnja za bolju agilnost

Kako je dokazana pandemija COVID-19, stabilnost nikad nije garantovana. Lanci nabavke su popucali i tek treba da se sasvim oporave. Digitalna fabrika omogućava kompanijama da im proizvodnja bude fleksibilnija. Daju im sposobnost da budu agilnije i reaguju šta god da se desi u ekonomiji i svetu.

Zahvaljujući pametnim mašinama, kompanije mogu da budu snalažljivije i brže pronalaze alternativna rešenja, menjaju pravac, prave modifikacije ili usvajaju nova scenarija. Ukoliko proizvođač ne može da nabavi deo usled problema u lancu nabavke, može da ga sam napravi ili da kontaktira drugog proizvođača. Pomoću ovog fleksibilnog modela kompanije mogu da kreiraju rešenja koja vode do novih tokova prihoda, više inovacija i ograničenja mogućnosti poremećaja.

 

3. Prilagođavanje potražnji koja se menja

Ranije ove godine, proizvođači su iskusili porast potražnje i dostigli najviši nivo aktivnosti u poslednjih 37 godina. Zapravo, proizvodnja je na putu da nadmaši proizvodni nivo koji je imala pre pandemije. Ali nije samo potražnja ta koja se razvija, i potrošači žele promene. Masovno prilagođavanje sve brže postaje mogućnost koju proizvođač obavezno treba da nudi. Potrošači će više platiti za proizvode koji imaju njihov lični pečat.

Pomoću digitalnih fabrika, proizvođači mogu da odgovore na rastuću potražnju za prilagođenim proizvodima, tako što koriste male serije ili dodaju dopunske funkcije postojećoj ponudi.

Jedan potrošač može da poruči milion standardnih olovaka, dok drugi želi hiljadu olovaka napravljenih od titanijuma. Treći potrošač možda želi 10.000 zelenih olovaka. Digitalna fabrika omogućava proizvođaču da lako prilagodi svaku porudžbinu tako što će napraviti različit dizajn i drugačije proizvodne izbore. Mogućnost prilagođavanja potrebama potrošača vašoj kompaniji daje konkurentnu prednost.

 

 

4. Postizanje održivosti i poslovnih ciljeva

Proizvodnja možda proizvodi robu koju potrošači žele i koja im je potrebna, ali tu su ekološki troškovi neophodni za pravljenje te robe. Proizvodnja izaziva 20% globalne emisije i odgovorna je za 54% svetske potrošnje energije.

Kada se radi na osnovu podataka, kompanije imaju uvid koji može da im pomogne da postignu ciljeve održivosti koje definišu industrijski standardi, državne ili federalne vlade ili sam proizvođač. Neke kompanije su čak svojim višim rukovodiocima dodelile i ulogu odgovornu za održivost, koja je posvećena praćenju ovih pokazatelja, primeni ekoloških smernica i vođenju računa da kompanija bude usaglašena sa njima. Digitalna fabrika tehnologijom olakšava održive operacije.

  • Digitalni blizanci u realnom vremenu generišu delotvorne uvide, pa vlasnici mogu da naprave održivije izbore.
  • Generativni dizajn omogućava inženjerima da pronađu ekološka rešenja (kao što je sirovi materijal) za dizajniranje i izgradnju digitalne fabrike i okolne infrastrukture.
  • Automatizovani sistemi i veštačka inteligencija prate podatke o korišćenju energije (za grejanje) na osnovu ljudskog ponašanja u tom prostoru.
    Za kompanije sa nultom emisijom ugljenika, digitalna fabrika je dobro rešenje.

 

5. Povećanje operativne efikasnosti

Sedam uobičajenih vrsta otpada koje su najčešće povezane sa proizvodnjom:

  • Transport
  • Inventar
  • Kretanje
  • Čekanje
  • Prekomerna proizvodnja
  • Preterana prerada
  • Neispravnost

Digitalne fabrike podržavaju LEAN koncept tako što izvode operacije koje eliminišu nepotrebno ponašanje, ojačavaju tokove rada i automatizuju procese. Sve to doprinosi nižim troškovima i povećanju vremena koje radnici treba da provedu na poslovima koji donose vrednost.

Konačna vizija digitalne fabrike je da se sve integriše – radionice, objekat, infrastruktura, dobavljači, prodavci i učesnici u projektu – i da se stvori povezani tok podataka. Na ovaj način se omogućava automatizacija, predviđanje i stvaranje izvesne inteligencije koja povećava efikasnost tokom čitave operacije.

U okiru digitalne fabrike, vlasnici mogu da simuliraju više rešenja kako bi pronašli efikasniji način da postignu ciljeve. To je uradila kompanija Porše kada je tradicionalnu pokretnu traku zamenila vozilom koje se slobodno kreće i prilagođava proizvodnju tako što eliminiše nepotrebne korake jer odlazi samo do stanica koje su mu potrebne za svaki automobil.

Nastavak priče o ovoj temi sledi, a prvi deo pogledajte na https://bit.ly/34dSg8T

 

Izvor: TeamCAD

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp