Kako je AutoCAD transformisao industriju makadamija oraha u Keniji?

U ovom članku:
Kako je AutoCAD transformisao industriju makadamija oraha u Keniji

Priče korisnika

U Keniji su prva stabla makadamija oraha zasađena sredinom dvadesetog veka. Iako nije domaća biljka, uzgajivači kafe su otkrili da su klima i zemljište savršeni da ovo drveće procveta. Tokom 1970-ih godina, komercijalizacija je uzela maha. Sada drveće makadamija oraha preovladava u ovoj zemlji i predstavlja industriju koja raste.

Uprkos relativnom uspehu predstavljanja ove vrste oraha, kenijska industrija makadamije nije strukturisana.

Čeriti Ndegva, Džejn Maigua i Luiz Maina su uočile mogućnosti, a zatim prepoznale izazove i prilike koje su dostupne malim farmama da makadamija orahe ponude tržištu. Kao rezultat, ove tri žene su osnovale kompaniju Exotic EPZ i počele da grade mrežu farmera za novi biznis – preradu i izvoz makadamija oraha – ukorenjen u pozitivnom društvenom i ekološkom uticaju.

„Naš cilj je bio da napravimo organizaciju koja će svetu pružiti zdrave proizvode sa afričkog kontinenta, imati pozitivan i dugotrajan uticaj na zajednicu i životnu sredinu, kao i koja će promovisati socijalno-ekonomski rast zemlje“, kaže Čeriti Ndegva, suosnivač i operativni direktor kompanije Exotic EPZ.

Jedna od najvećih prepreka do uspeha je bilo proširenje pristupa. Neki farmeri su imali samo nekoliko stabala, dok su drugi imali male voćnjake. Ali svi su se suočavali sa istim teškoćama – plasiranjem svog proizvoda na tržištu, transparentnosti lanca snabdevanja i formiranja cena, kao i sigurnim i blagovremenim plaćanjem.

„Sada imamo 7.000 malih poljoprivrednika u 11 različitih regiona uzgoja i proces kupovine je zasnovan na tehnologiji“, kaže Ndegva.

„Oduševljeni smo što nam korišćenje tehnologije pomaže da pojednostavimo čitav proces. Koristimo mobilnu aplikaciju zasnovanu na sajtu koja se zove „Connected Farmer Application“. Ova aplikacija nam omogućava da registrujemo farmere i snimimo, između ostalog, njihove kontakt informacije i navedemo broj stabala, površine koje se obrađuju i njihovu tačnu lokaciju.

„Sistem omogućava komunikaciju sa farmerima putem masovnog slanja poruka,“, ona nastavlja. „Ova usluga se koristi za slanje informacija o edukacijama na terenu, otvaranju i zatvaranju sezone kupovine i eventualnih agronomskih informacija.“ Aplikacija takođe omogućava isplatu farmerima kroz sistem mobilnog novca (MPESA). Njima je to uzbudljivo jer su plaćeni brzo i tačno.“

Projektovanje proizvodnog postrojenja sa softverom AutoCAD

U saglasnosti sa propisima Kenije, makadamija orasi treba da budi prerađeni pre izvoza. Posle tri godine rada, kompanija Exotic EPZ treba da redizajnira fabriku za preradu oraha i obezbedi više prostora za montažu novih mašina i proširenje radne snage, jer je porasla potražnja za makadamija orasima.

Posle redizajniranja, kapacitet prerade se povećao sa 5 na 10 tona dnevno i zaposlena su još 122 radnika, od kojih su 85% žene, a 15% omladina.

Pomoću programa Technology Impact kompanije Autodesk, dizajnerski tim je koristio poklonjene AutoCAD licence za projektovanje obe zgrade – ove koja je sada dorađena i nove, poboljšane zgrade koju Exotic EPZ planira da izgradi i opremi do 2023. godine. 

Novo postrojenje će dodatno poboljšati proizvodne kapacitete do 30 tona dnevno i otvoriti još 60 radnih mesta. Ovo je svedočanstvo posvećenosti kompanije Exotic EPZ da osnaži male poljoprivrednike i stvori pristojne poslove, posebno za žene i omladinu u zajednici.

Mogućnost korišćenja 3D modelovanja i vizuelizacije, 3D DWG prikaza i funkcije PDF i DGN unesi/izvezi podloge predstavljaju ključne mogućnosti za njihov posao i dizajn novog postrojenja.

„AutoCAD je mnogo brži i lakši. U softveru postoji blok biblioteka za višekratnu upotrebu sa opcijama kao što su kopiranje i lepljenje na različite crteže, što štedi dosta vremena. Precizne dimenzije jednostavno nisu moguće sa ručno rađenim crtežima. Ova preciznost je bitna karakteristika dizajna naše fabrike, naročito zbog stvaranja novih particija i rasporeda mašina“, kaže Lorens Munijaka, asistent inženjera kompanije Exotic EPZ.

Jedna od najvažnijih komponenti postrojenja je sertifikacija bezbednosti hrane. Standardi bezbednosti hrane zahtevaju da unutrašnji raspored bude projektovan, izgrađen i održavan tako da obezbedi dobru higijenu i proizvodnu praksu. Svako pomeranje materijala, proizvoda, opreme i ljudi takođe zahteva veoma detaljan dizajn koji će štititi od potencijalnih izvora kontaminacije.

„AutoCAD nam je omogućio projektovanje postrojenja koje ispunjava internacionale standarde prerade hrane i higijene, olakšavanje dobijanje sertifikacije za jedan od najboljih standarda za bezbednost hrane (FSSC 22000)“, kaže Ndegva.

Dizajnerski tim je takođe poboljšao aspekte bezbednosti i zdravlja na radu pomoću softvera AutoCAD, uključujući mapiranje plana za evakuaciju fabrike u slučaju vanrednih situacija i lokacije opreme za gašenje požara i kompleta za prvu pomoć.

„Sa softverom AutoCAD mi štedimo vreme i novac jer je lakše projektovati i videti raspored, uočiti i protumačiti probleme u dizajnu i bezbedno čuvati i prenositi podatke“, kaže Džared Barongo, direktor inženjerskog odeljenja kompanije Exotic EPZ

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp