Kako transformisati izazovnu urbanu lokaciju u dragoceni objekat za stanovanje studenata

U ovom članku:
Kako transformisati izazovnu urbanu lokaciju u dragoceni objekat za stanovanje studenata

Kako podaci mogu da daju arhitektama dublji uvid i pomognu im da transformišu čak i najizazovnije urbane lokacije u nešto dragoceno za grad i njegove stanovnike?

To je bio slučaj sa projektom studentskog stanovanja Malmi u Helsinkiju koji je projektovala arhitektonska kompanija ARCO, najveća finska arhitektonska praksa.
Deo serije novog urbanog razvoja Malmija, osmospratovna zgrada (8400m2) u kojoj je 150 do 170 studentskih stanova od približno 22 do 25m2 i nekoliko većih porodičih stanova. Kako je održivost od početka prioritet, projekat postiže cilj da se izgradi rešenje sa niskim nivoom ugljenika, uključujući modularnu prefabrikovanu drvenu konstrukciju, solarne panele na krovu i raznovrsne zelene površine.

Kao i mnoge oblasti u finskoj prestonici, Malmi se ubrzano širi, naročito da se prilagodi potrebi za više stambenih objekata. Strateški, dobro je pozicioniran sa glavnom železničkom stanicom i direktnom vezom sa aerodromom i glavnim putevima. To znači da studenti imaju lak pristup različitim visokoškolskim obrazovnim institutima širom grada. Istorijski, Malmi je takođe dom prvog finskog aerodroma koji je izgrađen 1932. godine.

Lokacija ovog gradilišta čini je zgodnom u smislu kretanja i javnog prevoza, ali takođe i izazovnom po pitanju buke i urbanog konteksta, što objašnjava zbog čega je bila nedovoljno korišćena. Lokacija je usmerena ka železničkim šinama i i glavnom putu za jug i okružena rampom koja vodi do nadvožnjaka ispod koga je parking za automobile.

‍Optimizovanje oblika zgrade

Za tim je glavni zadatak bio da se usmeri na buku – finski propisi određuju da za stanovanje nivo buke tokom dana ne sme da pređe 55dB. Ambicija je bila smisliti rešenje koje će sa spoljne strane blokirati buku kako bi se stvorilo zaštićeno okruženje unutra. Od različitih obima i konfiguracija koje su testirane, cilindar sa zatvorenom fasadom unutrašnjih hodnika kao barijerom za zaštitu od buke je bio najoptimalniji. Svi stanovi bi se tako otvorili ka tišem, unutrašnjem dvorištu gde bi nivoi buke bili poprilično u okviru propisa.

Jednostavno testiranje performansi zgrade

rist od cilindričnog oblika je da se njime izbegavaju uglovi koji često stvaraju probleme sa dnevnim svetlom. Pa ipak, niži stanovi, koji će imati manje poželjne uslove, treba da se analiziraju. Normalne proračune dnevnog svetla podrazumevaju direktnu sunčevu svetlost i retko difuzno osvetljenje što pruža nepotpunu sliku o svetlosnim uslovima.

Međutim, korišćenjem analize potencijala dnevnog svetla softvera Forma, koja takođe koristi Vertical Sky Component– merenje količine neba vidljive sa tačke na fasadi – tim je mogao da vidi da su jedinice za koje su bili najviše zabrinuti pri poređenju dobro ocenjene. Ukupno, 71% jedinica ima VSC preko 27% dobrog dnevnog svetla.

Izazovi sa dnevnim svetlom se najčešće razmatraju prekasno tokom procesa projektovanja. Ali sa softverom Forma, na ovo možete da ukažete od prvog dana“, kaže Stefan Ošner, arhitekta kompanije ARCO. 

S obzirom na to da je imao mogućnost da vidi tačne performanse svake pojedinačne jedinice, tim je koristio ove uvide da identifikuje određene jedinice sa manje optimalnih uslova koje bi mogle bolje smeštene, na uslužne prostore, a da se one sa boljim uslovima zadrže za stanove. Na primer, tehnički prostor koji je trebalo da bude na 7. i 8. spratu, premešten je na 6, a na prizemlju je smeštena perionica veša, sauna, zajednički prostor i skladište.

„Izazov sa dnevnim svetlom se često razmatraju prekasno u procesu projektovanja – na primer, kada se stanovi prodaju, a određene jedinice možda nije tako lako prodati.“ Ali sa softverom Forma, na ovo možete da ukažete od prvog dana“, objašnjava Stefan. „Mislim da čini da svi u timu budemo svesni ključnih aspekata, koje ponekad ne možete da vidite jer je projekat vrlo složen, a u mogućnosti je da poboljša projekte. Mislim da je softver Forma veoma brz i lak alat za korišćenje koji može da se primeni na bilo koji projekat.“

Više sunca u dvorištu

Kada je u pitanju projektovanje pejzaža za dvorište, koje je zamišljeno kao glavni društveni prostor za studente, tim je koristio analizu osunčanosti da proveri uslove osunčanosti celine i odredi najosunčanije oblasti. Dvorište je delimično podignuto za jedan sprat, stvarajući bolje osunčanu platformu i stepenište sa prirodnim pejzažem – ovo je poboljšalo spoljašnje uslove što je omogućilo da se dvorište prilagodi za više funkcija.

Dok je testirao opcije za podizanje platforme, tim je bio u mogućnosti da vidi u analizi tačno koliko sunčeve svetlosti je dobijeno, što je najznačajnije za poboljšanje kvaliteta dvorišta. A dalje je analiza buke u dvorištu pokazala dobre uslove, što znači da na njih neće uticati železnička i saobraćajna buka.

Stefan: „Novi tokovi rada vođeni podacima softvera Forma omogućavaju da se u realnom vremenu u projektu potvrde različiti aspekata okruženja kao što je sunce, dnevna svetlost, vetar, toplotni komfor i buka u jednom softveru. Mogućnost da imate priliku da vidite, vizualizujete i razumete uticaj direktne optimizacije tj. dodavanje sprata ili otklanjanja dela zgrade, veoma je dragocena. Osim toga, jednostavan i visok nivo vizualizacije podataka omogućava direktno poređenje između različitih projektnih opcija.“

„Ovaj proces omogućava da se bolje razgovara sa klijentom. Ne morate čak ni da pripremite prezentaciju, jednostavno možete da koristite softver Forma na sastanku“, dodajte Stefan. „Plus ne morate da odvajate model za urbani kontekst jer je on već tamo. Veoma je moćno jer možemo sve to da kombinujemo i istovremeno razgovaramo o mnogim stvarima sa klijentom i konsultantima i učvrstimo naše argumente.“

Ovaj pristup vođen podacima daje timu nove uvide i dublje razumevanje potencijala lokacije koja se ranije smatrale nezgodnim za izgradnju. Stefan: „Mislim da je korisno da se pronađu i razviju ove vrste izazovnih lokacija u gradu. Dodavanje kvaliteta ovim lokacijama će pomoći da se izbegnu komadi nekorišćenih oblasti jer one uvek imaju negativan uticaj na susedstvo.“

Izvor: TeamCAD

Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp