Prenamena objekta čileanskog kompleksa Matta Sur donosi prošlost u budućnost

U ovom članku:
Da bi se postigli ambiciozni ciljevi dizajna i održivosti kompleksa Matta Sur, Luis Vidal + architects su se okrenuli BIM tehnologiji i nisu se pokajali.

Prenamena objekta

Da bi se postigli ambiciozni ciljevi dizajna i održivosti kompleksa Matta Sur, Luis Vidal + architects su se okrenuli BIM tehnologiji i nisu se pokajali.
Matta Sur društveni centar u Santijagu + CESFAM objekat mešovite namene ilustruju prednosti BIM tehnologije.

  • U Santijagu, u Čileu, kompleks Matta Sur povezuje zgradu škole iz 19. veka sa novom medicinskom ustanovom i primer je projekta prenamene objekta.
  • Kompleks ima važnu društvenu ulogu i zahteva osetljiv dizajn koji spaja tradiciju i inovaciju.
  • Koristeći BIM tehnologiju da odgovori na izazove projekta, španska arhitektonska firma Luis Vidal + architects nastavlja da gradi digitalnu kulturu.

Matta Sur društveni centar + CESFAM, objekat mešovite namene koji se otvorio prošle godine u Santijagu, u Čileu, hvaljen je kao primer projekta prenamene objekta, koji deluje kao most koji spaja istoriju grada i njegovu budućnost.

Za projektanta, špansku firmu Luis Vidal + architects, ovaj projekat predstavlja drugu zanimljivu tranziciju: kao jedan od prvih projekata za koje je korišćen Autodesk Revit, utro je put za veću upotrebu BIM (Building Information Modeling) tehnologije u svim dizajnerskim studijima kompanije.

Staro i novo (i zeleno)

ada su Luis Vidal + architects 2015. godine počeli rad na projektu, na tom mestu se nalazila školska zgrada iz 19. veka koja je teško oštećena u zemljotresu 2010. godine.

Firmin klijent, opštinska vlada Santijaga, želela je da pretvori 2.485 kvadratnih metara zemljišta u resurs za lokalno stanovništvo, sa sadržajima kao što su zdravstvene ustanove, zajedničke kuhinje, vrtić, teretana i sala. Vlada je videla novi centar kao značajan dodatak istorijskom kvartu Matta Sur i imala je cilj da opsluži više od 30.000 posetilaca godišnje.

Firma je odgovorila osetljivim dizajnom koji spaja tradiciju i inovaciju, a istovremeno svodi uticaj na životnu sredinu na minimum. Danas se kompleks sastoji od dva objekta: brižljivo restaurirane školske zgrade, koja sada sadrži društveni centar, i susedne nove zgrade, u kojoj se nalazi medicinska ustanova CESFAM. Ove dve zgrade su povezane uređenim javnim trgom.

Povezivanje starog i novog je centralna tačka projekta. Arhitekte su odlučile da sačuvaju skoro četiri petine istorijskog objekta, spašavaju postojeće materijale kada je to moguće i izvlače elemente iz originalnog dizajna.

Za novu konstrukciju su pažljivo skrojili paletu mase i materijala kako bi odali počast istorijskoj školi, bez njenog imitiranja, što je kao rezultat dalo karakterističan hibrid koji je utemeljen u lokalnoj kulturi i zasnovan na globalnim idejama.

Održivost je bila još jedan ključni prioritet. Da bi se smanjila količina energije potrebna za upravljanje novom zgradom, projektni tim ju je preplavio prirodnim svetlom, pažljivim smeštanjem prozora i korišćenjem sistema na fasadi kako bi se kontrolisalo dobijanje solarne toplote tokom vrelih noći u Santijagu.

Uvođenje zelenog krova je pružilo dodatne prednosti hlađenja, a na centralnom trgu hlad od autohtonih biljaka nudi predah od sunca. U istorijski objekat su arhitekte dodale izolaciju na zidove i uvele sistem ventilokonvertora za efikasno grejanje i hlađenje.

Pomoću BIM-a do boljeg dizajna

„Kada je 2015. godine počeo projekat, malo je ljudi u firmi Luis Vidal + architects bilo vešto u BIM tehnologiji“, kaže Sara Moreno, koja je sada na čelu firminog odeljenja za BIM.

Ona je brzo shvatila da će pokušaj da se projekat završi korišćenjem tradicionalnih procesa i tehnologije voditi ka ozbiljnim problemima. „U trenutku nisam imala nikakvih sumnji i pokušavala sam da ubedim ostale da koriste Autodesk Revit za razvijanje ovog projekta“, ona kaže.

Bilo je ubedljivih razloga da se pređe na korišćenje programa Revit, kaže Moreno. Jedna je složenost koja je svojstvena za obnavljanje oštećenog istorijskog objekta i njegovo povezivanje sa novim – zadatak još više zakomplikovan ambicioznim ciljevima održivosti projekta.

Kako bi se dokumentovalo postojeće stanje i razvio konkretan plan za poboljšanje gradilišta, bio je potreban robustan digitalni model.

Koordinacija između kontinenta je još jedan faktor koji motiviše. Dok je približno 70% projektnog tima firme Luis Vidal + architects koji je radio na projektu Matta Sur locirano u Čileu, Moreno i ostali su radili iz firminog sedišta u Madridu, nekoliko vremenskih zona dalje.

Kada se u obzir uzme i potreba da se informacije i ideje dele sa konsultantima koji su takođe na različitim geografskim lokacijama, postalo je jasno da je uspostavljanje više kanala komunikacije i komplikovanih tokova rada loša ideja.

BIM je bio bolje rešenje za maksimalnu efikasnost i preciznost.
Nakon što su prihvatile da koriste BIM, Moreno i njene kolege su se odlučile za najnapredniji softver za dizajn koji je u tom trenutku bio dostupan – Autodesk Revit i Navisworks.

Članovi projektnog tima imali su pristup za dva modela korišćena za projekat – jedan za istorijski objekat, a drugi za novu zgradu – preko privatnog clouda.

Alatka Revit Worksharing im je omogućila da sinhronizuju svoje lokalne fajlove sa glavnim modelom. Ovaj proces je timu pomogao da predvidi probleme na gradilištu i brže donosi odluke.

U toku je BIM putovanje

„Danas je naša BIM filozofija standardna u našem studiju“, kaže Moreno. Članovi tima se oslanjaju na modele na svim projektima i koriste Revit i druge Autodesk softvere. Ali ova promena se nije desila preko noći.

Dok je radila na projektu Matta Sur i drugim ranim BIM projektima, firma Luis Vidal + architects nije imala unutrašnje protokole ili dokumente koji bi vodili članove tima kroz ovu tehnologiju i procese.

Prepoznavši potrebu za alatima za standardizaciju i razvoj osoblja, Moreno i njen tim su počeli da shvataju šta je funkcionisalo, a šta nije tokom ranih faza korišćenja BIM tehnologije. Razgovarali su sa članovima osoblja i proučavali projektnu dokumentaciju od početka projekta do građevinske dokumentacije da bi dobili jasan uvid u to šta bi se moglo poboljšati i na koji način.

Dobar deo ovog posla je usmeren na učenje osoblja da koristi BIM kako bi pojednostavili i poboljšali saradnju na projektu. Moreno i njene kolege, uključujući Dejvida Avilu, arhitektu saradnika i menadžera kancelarije firme Luis Vidal + architects u Čileu, ciljali su da poboljšaju efikasnost razvijanjem normi koje se tiču kanala komunikacije i naglašavanjem potrebe za jedinstvenom, centralnom tačkom koordinacije za različite organizacije u okviru projektnih timova.

Rad na ovim problemima u realnom vremenu tokom projekta Matta Sur, a zatim i naknadna analiza urađenog, pružili su neprocenjiv uvid u to kako prevesti firmu da radi po BIM tehnologiji. „Za nas je to bilo kao slika pre i posle“, kaže Moreno.

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp