Proširivanje horizonata (3/4): Primjenjena LINEAR-a u praksi

U ovom članku:
Snaga LINEAR-ovih rješenja u Autodesk Revit softveru primjenjena u praksi

BIM doveden do krajnjih granica: Viega World je spreman!

Dobavljač Viega je kreirao referentni projekat za budućnost građevinarstva širom Evrope izgradnjom novog interaktivnog centra za obuku, “Viega World”, površine od otprilike 12,000 m^2 na svom lokalitetu u Attendorn-Ennest-u.

Slika 01: Novi Viega seminar centar “Viega World” integralno je planiran u virtualnom modelu korišćenjem BIM radne metodologije.

Ovo je prvi put da je zgrada za obrazovne svrhe realizovana na tako konzistentan integrisan način korišćenjem BIM (Building Information Modelling) radnu metodologiju. Mnogi uvidi dobijeni od postavljanja temelja u maju 2018. godine već su ugrađeni u relevantne standarde i propise. Njemačko društvo za održivu gradnju (DGNB – Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) već je dodjelilo “Viega World” Platinum, najvišu moguću preliminarnu sertifikaciju za održivu gradnju. LINEAR rješenja su korišćena za MEP dizajn unutar ovog konzistentnog BIM radnog toka.

“Viega World”, dizajnirana kao klimatski neutralna zgrada, završena je krajem 2022. Zatim slijedi faza u BIM osnovi od potpunog puštanja u rad koja će trajati nekoliko mjeseci. Tokom ove faze, interaktivni trening centar će biti optimalno prilagođen radnim uslovima u pogledu energetike, između ostalog, pije nego što Viega ponudi obuke na 7,500 m^2  o svim aspektima kompetencija kao što su higijena pitke vode, energetska efikasnost, zvučna i protivpožarna zaštita, kao i BIM i njegova primjena.

Slika 02: Finansiranje od strane Saveznog ministarstva ekonomije i zaštite klime

“Viega World” – Srce Viega brenda!

Izgradnja “Viega World”-a postala je neophodna jer je postojeći seminar centar sa nekoliko hiljada posjetilaca godišnje više puta dostigao svoje kapacitete. Sada veoma hvaljena nova zgrada ne samo što pruža hitno potrebno proširenje, već istovremeno implementira i visoko moderni didaktički koncept: Zgrada sama po sebi predstavlja dio obrazovnog sadržaja.

Slika 03: Viega World predvorje (Slika: Viega)

Slika 04: Viega World Energy (Slika: Viega)

Citat Ulrich-a Zeppenfeldt-a, podpredsjednika globalnog servisa i konsaltinga u kompaniji Viega i zajedno odgovornog za projekat: “Sa temama higijene pitke vode, energetske efikasnosti i zaštite od požara, kao i odgovarajućim tehničkim sistemskim rješenjima, Viega stoji iza filozofije brenda u opremi za građevinske usluge koja je podržana praktičnom relevantnošću i budućom održivošću. Tokom izgradnje novog trening centra, mi to dokumentujemo kroz integrisani dizajn sa BIM radnom metodom i kroz energetski standard orijentisan prema najvišim standardima na način koji štedi resurse i održiv je. ‘Viega World’ je, moglo bi se reći, srce Viega Brenda.”

Slika 05: Ključni element regenerativnog energetskog snabdevanja “Viega World”-a je oko 2.700  m^2 PV sistema. Pored toga, postoji lokalni koncept grejanja, jer je interaktivni trening centar dodatno povezan sa susednom Viega proizvodnom halom u smislu toplotne tehnologije. (Slika: Viega)

Platinum DGNB predsertifikacija

U međuvremenu, Njemačko društvo za održivu gradnju (DGNB) potvrdilo je kvalitet održive građevinske metode: već je dodelilo “Viega World”-u platinastu predsertifikaciju. Osim ekološkog i ekonomskog kvaliteta projekta, ova procjena takođe je obuhvatila socio-kulturni, funkcionalni, tehnički i procesni kvalitet, kao i kvalitet lokacije. Ulrich Zeppenfeldt: “Ovaj zahtjevni kanon zahtjeva nije moguće ispuniti konvencionalnim planerskim pristupima organizovanim linearno kroz sve struke. Integrisani dizajn sa BIM radnom metodom omogućio nam je precizno mapiranje kompletnog životnog ciklusa ‘Viega World’-a duž digitalnog modela i detaljnu optimizaciju zgrade u skladu sa tim.”

Zahvaljujući inteligentno korišćenim toplotnim ulazima, fotonapon na krovu i fasadi, kao i na susjednom otvorenom prostoru, kao i lokalnoj mreži za grijanje sa susjednom proizvodnom halom Viega, “Viega World” generiše više energije u neto primarnoj energetskoj bilanci nego što zahtjeva tokom operacija. Ulrich Zeppenfeldt: “Na primjer, za to su uzeti u obzir najraznovrsniji međusobni odnosi između dizajna fasade, tj. postizanje potrebnog toplotnog ulaza iz nje, i termalna udobnost u prostoru, uključujući i zahtjev za hlađenjem, unapred putem integrisanog dizajna prema BIM-u i efikasno ugrađeni u detaljno planiranje.” “Viega World” takođe predstavlja model za demonstraciju u okviru istraživačkog projekta “Energy.Digital” koji finansira Njemačko savezno ministarstvo ekonomije i zaštite klime. Metode povezanih podataka, Linked Data, omogućavaju vizuelizaciju operativnih podataka uživo na identičnom digitalnom modelu u budućnosti.

Slika 06: Novi seminar centar Viega “Viega World” je integralno planiran kao virtuelni model koristeći BIM metodologiju i dosljedno je mapiran na BIM modelima tokom realizacije. Slika u gornjem desnom uglu prikazuje primjerne modele instalacija MEP. (Slike: Viega)

Koncept sanitarnih instalacija za interaktivni trening centar razvijen je na sličan način. Razlog toga je što se u zgradi, koju istovremeno posjećuje i do 200 ljudi, faze nekorišćenja obično smenjuju sa iznenadnim, visokim vrhunskim opterećenjima tokom seminara, bez dozvoljene higijenski kritične stagnacije. Kako se kvalitet pitke vode može podržati najnovijom Viega sistemskom tehnologijom i sistemom upravljanja pitkom vodom “AquaVip Solutions” takođe će biti vidljivo u novom seminar centru u budućnosti.

Slika 07: Zahvaljujući širokoj integraciji Viega Sistema u Linear rješenja, komponente ultimativno instalirane mogu biti direkto integrisane u dizajn. Na primjer, ovdje je pokazan AquaVip Solutions sistem. (Slika: Viega)

Planiranje u domenu kompetencije Viega “Zaštita od požara” bilo je takođe kompleksno. Razlog tome je što se nova zgrada na tri sprata nije samo opremljena seminarskim i kancelarijskim prostorijama, već i podzemnom garažom. To znači da, pored uobičajenih zahtjeva za zaštitu od požara za kablovske kanale unutar zgrade, važe i stroži zahtjevi specijalne građevinske regulative koju je izdala savezna državna North Rhine-Westphalia. Integrisani dizajn sa BIM radnom metodologijom bio je posebno koristan u tom kontekstu; konkretnije rečeno: Planiranje praznina u kontekstu građevinskog inženjeringa. Pronađena rješenja za ovo, uključujući Viega sisteme, takođe će biti dio seminara u novoj zgradi u Attendorn-Ennest-u u budućnosti, baš kao i teme zvučne izolacije, ventilacije/klimatizacije ili koncepti rada koji proističu iz automatizacije zgrada, u kojima je pristup integrisanog dizajna takođe doveo do interesantnih, detaljnih rješenja.

Zahvaljujući širokoj integraciji Viega sistema u LINEAR rješenja, ultimativno instalirane komponente mogu biti direkto integrisane u dizajn.

Maksimalan kvalitet u svakom segmentu

“Cilj je bio postizanje najvišeg nivoa kvaliteta u dizajnu, izvođenju i kasnijem korišćenju na svim nivoima”, kaže Ulrich Zeppenfeldt. I to ne samo u pogledu izgradnje ili ekonomične operativne faze, već prvenstveno u visokom kvalitetu obuke na Viega seminarima. Tehnička oprema interaktivnog trening centra je instalirana na način da se prvo može objasniti teoretski, a zatim demonstrirati u praksi u vidljivim otvorenim šahtovima i penetracijama prema najsavremenijoj didaktici. Takođe, svi procesi koji se odvijaju u zgradi podležu besprekornom nadzoru. To znači da polaznici obuke mogu pratiti razvoj potrošnje energije u zgradi, kao i privremena najviša opterećenja u potražnji za pitkom vodom ili temperaturnu krivu u cirkulacionim cjevima.

 

100% BIM void ka novim rješenjima

Fundamentalni uvidi stečeni u projektu “Viega World” odnose se posebno na opis objekta od strane klijenata (Client Information Requirements),organizaciju procesa i izvršavanje projekta (BIM izvršni plan). U poslednjem segmentu, saradnja različitih zanata čak je otvorila nove pravne puteve. “Kao rezultat toga, došlo je do potpuno novog konceptualnog i procesnog pristupa, ali koji će verovatno postati standard za projekte ovog tipa u budućnosti”, kaže Prof. Dr.-Ing. habil. Christoph van Treeck, RWTH Aachen University, Chair of Energy Efficient Building. U projektu Viega, on je spojio proces integrisanog dizajna sa BIM-om i sada primjenjuje konceptualni pristup na cjelovit način.

Slika 08: Konceptualni pristup i strukturni modeli prošli su kroz dizajnerski proces interaktivnog trening centra kompanije Viega. (Slika: E3D Ingenieurgesellschaft mbH)

MEP kao pružalac strukture

To uključuje, na primjer, da su MEP instalacije pružale strukturu za izgradnju. Putem posvećenog planiranja zahtjeva, “životne linije zgrade” – poput (cijevnih) sistema za grijanje, hlađenje, pitku vodu i energiju – imale su toliko važnost da su implementirani koncepti postavljanja cijevi ponekad uzimani u obzir čak i pre arhitekture i strukturnog dizajna tokom procesa dizajniranja.

Slika 09. Viega world tehnička prostorija

Zgrada sama postaje sadržaj obuke

Drugi ključni razlog za tehničku opremu zgrade kao pružaoca strukture: “Viega World” sam postaje predmet obuke za integrisani dizajn i odgovarajući rad. Posredstvom otvorenih šahtova i sveobuhvatnog nadzora, posjetioci interaktivnog trening centra moći će da dožive posljedice ovog pristupa planiranju za dizajn zgrada u budućnosti i rezultirajuće koristi za investitore i operatere u realnom vremenu. To uključuje, na primjer, aspekte poput upravljanja energijom i energetske efikasnosti, očuvanja kvaliteta pitke vode ili očuvanja resursa.

Slika 10 Viega World / 3D Model

Slika 11 Viega World / Labaratorija pitke vode

Izuzetno detaljan prednacrt

Kroz kombinaciju strategije, implementacije, obuke i alata, “Viega World” će, nakon faze puštanja u rad koja će trajati nekoliko mjeseci, premostiti jaz između teorijske osnove koja je sada postavljena za BIM u relevantnim standardima i regulativama i primjene tokom svih faza dizajna i realizacije: “Za razliku od mnogih drugih, prilično uzornih BIM projekata, ideja integrisanog dizajna iza BIM-a je temeljno razrađena u ‘Viega World’ i dovedena do odgovarajućeg dizajnerskog i akcionog koncepta tokom svih faza pružanja usluga”, kaže Prof. Dr.-Ing. habil. Christoph van Treeck.

Uzgred, ovo je imalo izuzetno dalekosežne posljedice i za klijenta, kao i za specijalnog dizajnera ili kasnijeg generalnog izvođača. Prvi – u ovom slučaju, Viega kao operater – morao je opisati predviđenu upotrebu seminarkog centra i procese iza toga na neuobičajeno detaljan način. Sa druge strane, specijalni dizajner morao je pristupiti posvećenim specifikacijama, kao i elementima strukture koje je razvio rukovodilac projekta, na primjer, sa prostornim pristupom. A generalni izvođač, u ovom slučaju konzorcijum, nije samo morao implementirati detaljan (prethodni) dizajn sa odgovarajućom dubinom podataka u tijesnoj saradnji sa ostalim uključenim stranama u procesu na uobičajen način u montaži, oplati, betonu i građevinskom inženjeringu, već je u principu morao digitalno pratiti svaki korak. Tek tada može osnovni digitalni model ispuniti svoje predviđene funkcije u narednoj operativnoj, a idealno čak i demontažnoj fazi nakon završetka vijeka trajanja.

Slika 12: “Viega World”nakon zarvšetka (Slika: Viega)

“I ovdje, takođe”, kaže Prof. Dr.-Ing. habil. Christoph van Treeck, “primer ‘Viega World’ omogućio je korake u učenju koji će imati značajan uticaj na budući dizajn građevinskih projekata sa BIM-om. Praktična pitanja poput prenosa podataka iz specifikacija ili digitalnog “room book”-a ka narednim zanatima – uzimajući u obzir medijske prekide – jednako su dio ovoga kao i pravna pitanja o dizajnu ugovora kada je reč o jasnom dodjeljivanju odgovornosti i ovlašćenja.”

Prvi dio možete pročitati ovdje, a drugi dio ovdje.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp