Dobrodošli u doba industrijskih internet stvari (IIoT) (deo 1/2)

U ovom članku:
Industrijske internet stvari (IIoT)

Sa industrijskim internet stvarima (IIoT) svaki industrijski uređaj generiše operativne podatke koji omogućavaju interoperabilnost i doprinose bezbednosti, isplativosti i održivosti.

Industrijske internet stvari povezuju deo po deo digitalne fabrike Industrije 4.0 putem senzora i sistema za prikupljanje podataka o performansama i radu.

  • Industrijske internet stvari (IIoT) rade na principu da svaki uređaj, mašina ili sistem prikuplja, izveštava i deli podatke o performansama i radu.
  • Automatizacija funkcija i omogućavanje interoperabilnosti pojednostavljuju procese projektovanja, održavaju neometan rad fabrika i, između ostalih koristi, povećavaju bezbednost na gradilištima.
  • Više povezanih uređaja mogu da povećaju rizik od sajber napada i malvera. Industrijske internet stvari su u godinama formiranja i šire usvajanje će učvrstiti standardne prakse i povećati inovacije u ovoj oblasti.
  • Internet industrijske stvari nastavljaju da imaju značajnu ulogu u poboljšanju industrijske produktivnosti. Kompanije koje sada stupaju u akciju moći će unapred da proveravaju rad, sisteme i fabrike.

Internet je konačno došao u svoje Cloud doba. Nikada se neće raditi samo o veb stranicama na ekranima, trebalo je da se napravi temelj povezivanja digitalnih usluga i platformi kako bi se ljudima omogućilo da lakše prave, kupuju, dele i govore stvari.

Na isti način, internet stvari (IoT) se razvijaju u formu koja može da ima najveći uticaj. Međutim, još 2016. godine u izveštaju se tvrdilo da potrošači ne žele više uređaja, pa se utopija u kojoj svi uređaji razgovaraju jedni sa drugima možda nikada neće ostvariti.

Industrija je mesto na kome će IoT naći prostor za sebe. Postaje kljućni deo Industrije 4.0 sa kompanijama širom proizvodnje, logistike, a građevinarstvo je već prigrlilo proširene skupove alata za analitiku, velike podatke, digitalne blizance i još mnogo toga.

Dobrodošli u doba IIoT – Industrijske internet stvari!

Šta su industrijske internet stvari (IIoT)?

Šta su industrijske internet stvari (IIoT)?

Industrijske internet stvari (IIoT) rade na principu da svaki uređaj, mašina ili sistem tokom rada prikupljaju, izveštavaju i dele podatke o performansama. Ovo uključuje izlaze, ulaze, brzinu, opterećenje, status održavanja, prodaju, podatke o lokaciji i sve ostalo što se odnosi na svaku pojedinačnu komponentu.

Podaci se mogu odnositi na kaiš na vašem fabričkom transporteru, na veličinu baze podataka o klijentima na vašoj CRM platformi ili na temperaturu jezgra u nuklearnom reaktoru, ali sve je to ključno za radnu snagu sutrašnjice.

 

Nekoliko slojeva čine IIoT okruženje:

Sadržaj

Svi interfejsi, od kompjutera i mobilnih ekrana ili pametnih površina do naočara za proširenu ili virtualnu realnost (VR).

Usluge

Aplikacije i softveri koji sakupljaju IIoT podatke i transformišu ih u uvid u vaše poslovanje.

Mreža

Protokoli i uređaju koji se koriste za prenos informacija od alata u fabričkoj hali, koji su međusobno povezani, do mobilnih podataka na terenu.

Uređaji

Uređaji su hardver koji vrši izveštavanje širom cele vaše organizacije, od CNC mašine za glodanje ili 3D štampača do robotizovane proizvodne linije i opreme za transport ili pakovanje.

Već postoji mnogo IIoT građe koja privlači pažnju. Zamislite da ste arhitekta koji preuređuje poslovnu zgradu. Podaci uživo sa senzora u zgradi otkrivaju mali protok saobraćaja, slabo korišćenje osvetljenja i klimatizacije, koji mogu neprestano da dolaze u vaš BIM (Bilding Information Model) digitalni blizanac. Zahtevi za remont se ažuriraju u hodu.

U proizvodnji, senzori priključeni na proizvodnu liniju mogu da prijave pogrešne informacije nazad u opštu bazu podataka za održavanje, omogućavajući brzu identifikaciju kvara za popravku ili zamenu pokvarenog dela, mnogo pre nego što se cela linija ili fabrika zaustave.

Kada govorimo o nafti ili gasu, tržišne fluktuacije cena ili potražnja mogu se uneti direktno u metriku poslovnog rizika, ubrzavajući bušilice i kamione da reaguju i prilagođavaju svoje kapacitete u realnom vremenu.

Koja je razlika između industrijskih internet stvari (IIoT) i internet stvari (IoT)?

Kao što testirate veb stranicu iza poddomena ili eksperimentalnog servera pre nego što krene uživo, tako je domaće tržište bilo nezvaničan poligon za IIoT.
U kućnim internet stvarima, princip je da više uređaja neometano komunicira preko jednog domena. U industrijskoj sferi se razlikuje više vrste uređaja, sistemi koji ih pokreću i koji izveštavaju, kao i njihov obim.

Potrošački IoT je mesto gde uređaji i proizvođači sistema treba rano i često da greše jer dok takve platforme i alati dođu do industrijskog sektora, one moraju iz prve da rade ili će ceo projekat stati i pre nego što počne

Kako funkcioniše IIoT?

Najbolji način da se objasni kako IIoT funkcioniše u praksi je da se pogleda nekoliko primera.

Pametan Rachio sistem za zalivanje travnjaka uzima podatke iz prethodne i naredne vremenske prognoze kako bi automatski znao kada i koliko da zaliva. Ako se podigne lestvica na terene za golf i parkove poslovnih zgrada, to bi moglo da ima veliki uticaj na potrošnju vode, dok se osigurava da biljke i travnjaci dobijaju najbolju negu u odnosu na uslove kao što su zemljište, nagib, sunčeva svetlost i vreme.

Širi primeri se mogu pronaći u sledećim oblastima:

Proizvodnja

Uporište industrijskih internet stvari u teškoj industriji je do sada bilo smanjienje troškova održavanja. Složene proizvodne linije tradicionalno zamenjuju delove po rasporedu: Delovi proizvodnog toka se vade i menjuju nakon što dostignu pretpostavljeni životni vek. Čak i ako bi deo, kada se ispita, očigledno trajao duže, kompanija ipak snosi troškove za novi. To je kao da plaćate neku vrstu osiguranja da proizvodi neometano dolaze niz traku.

Ali sa senzorima prikačenim za svaki strug, napajanje i zglobni efektor, preventivno održavanje se menja. Za svaki alat se mogu uspostaviti prihvatljivi parametri performansi. IIoT podaci mogu stalno da izveštavaju o njima, automatski upozoravajući kada se nešto pregreva, kada je previše istrošeno, kada troši previše energije ili ne cilja dovoljno precizno.

Uštede su dvostruke. Prvo, dobijete ceo životni vek uređaja, ne bacate ga u skladu sa rasporedom, kada već može dugo da radi dobro. Drugo, možete da projektujete tok rada tako da privremeno zaobiđe problematičnu komponentu, zahtevajući minimalni zastoj za zamenu i održavajući da radi punom brzinom.

Građevinarstvo

U građevinarstvu, IIot se ističe u praćenju osoblja i imovine. Ukoliko istovremeno upravljate sa više gradilišta odjednom, a zalihe materijala, vreme ili dostupnost osoblja utiču na vaš kapacitet, uređaji za praćenje priključeni za vozila ili uniforme mogu da vam odmah daju slike svega i svačije lokacije.

Od 300 miliona do 1 milijarde dolara dostiže vrednost opreme koja se svake godine ukrade sa gradilišta u Sjedinjenim Američkim Državama. Ako postanete žrtva krađe, biće vam mnogo lakše da uđete u trag imovinu povezanom IIoT.

Bezbednost radnika je takođe veliko pitanje u građevinarstvu, sa više nesreća i smrtnih slučajeva nego u skoro svakoj drugoj oblasti. Ako se povrede suviše često događaju u određenim oblastima (o kojoj izveštavaju IoT podaci), pažljivija inspekcija bi mogla da vam otkrije razlog, dajući vam priliku da rešite problem.

Inženjering

Projektovanje dela, komponente ili uređaja je efikasnije i isplativije korišćenjem preciznog 3D dizajniranja koje uključuje metode kao što je generativni dizajn.
Na primer, možete uzeti 3D fajlove prototipa vašeg dizajna i poslati ih 3D štampaču. Posle testiranja, specifikacije mogu da se iz procesa 3D štampe pošalju nazad u vaš digitalni fajl, ažurirane i spremne za slanje u proizvodnju.

Koristi od IIoT

Povezivanje sistema pruža koristi kao što su:

Veća fleksibilnosti

Stari ili zastareli sistemi koji nisu napravljeni za povezivanje sa drugim platformama ili mašinama mogu biti veoma skupi za naknadnu nadogradnju ili reprogramiranje. IIoT alati su napravljeni tako da se lakše prilagode i primene u vašem toku rada, sa minimalnim smetnjama.

Bolja interna vidljivost

Senzori ili odašiljači pričvršćeni na sve – od sirovih materijala do ambalaže za maloprodaju – mogu da vam daju dopunski pogled na vašu imovinu širom lanca snabdevanja.
Takav uvid vam omogućava da odmah reagujete na tržišne uslove. Ukoliko postoji manjak sirovih materijala, možete da pronađete zamenu ili da sačekate snabdevanje bez velikog finansijskog udara.

Ukoliko je poznata ličnost objavila tvit u kome iskazuje ljubav prema vašem proizvodu, odmah možete da povećate proizvodnju da biste zadovoljili novu potražnju.

Potpunije informisanje

Signali se mogu sakupljati i kontrolisati sa svake tačke u proizvodnji ili distribuciji, bilo da se radi o performansama uređaja u fabričkoj hali, u prodaji ili u ćaskanju na mreži o vašim proizvodima. Korišćenjem IIoT za efikasno prikupljanje svega toga daje vam trenutni, tekući, makro uvid u vaše poslovanje.

Veća upotrebljivost

Mogućnost brze promene znači da vam IIoT omogućava inovacije i razvoj brzinom kojom se kreće vaše poslovanje ili sektor, držeći vas ispred krivulje potražnje. Takođe vam daje povećanje upotrebljivosti bez uznemiravanja vašeg proizvodnog okruženja. Novi sistemi i platforme imaju ugrađene principe industrijske internet stvari; promene u proizvodnji i tokovima rada mogu da se izvrše brzo i neprimetno.

Bolja kontrola kvaliteta

IIoT uređaji mogu da izveštavaju o svojim performansama i da nadgledaju i prate kvalitet izlazne robe, primete kada se dogode defekti ili greške – pre nego što razočarani kupci otvore pakovanje posle kupovine.

Povećana sigurnost

Povezani uređaji industrijskih internet stvari za nadgledanje nafte i gasa mogu da izveste o curenju ili visokom pritisku. U proizvodnji, povezani uređaji menadžerima daju celokupan uvid gde su u odnosu na potencijalno opasnu opremu. Još bolje, dozvoljavaju da operatori izvedu zadatak na daljinu pomoću virtuelne stvarnosti ili daljinskom kontrolom robota, daleko od opasnosti.

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp