Obezbeđivanje industrijskog interneta stvari (IIoT) (deo2/2)

U ovom članku:
industrijske internet stvari (IIoT) (deo 2.)

Uz sva obećanja koje IIoT daje, pogrešna implementacija IIoT potencijalno može da vam napravi katastrofu. Baš kao i kod interneta, veća povezanost između sistema znači više ulaznih poena za zlobne posetioce i sajber pretnje.

Veće IIoT okruženje znači više uređaja. Baze podataka i softveri su povezani i sve to povećava profil vaše pretnje. Vaša cela poslovna mreža je jaka onoliko koliko je snažna najslabija tačka: samo jedan vektor napada može dozvoliti da metode kao što su napadi distribuiranog uskraćenja usluga (DDoS) osakate operacije, koštaju novca za pronalaženje i ublažavanje problema – kao i gubitak profita dok ne proizvodite.

Neki od najranjivijih meta napada u implementaciji IIoT su:

Veb interfejsi

Kada osoblje i partneri širom lanca nabavke pristupaju IIoT podacima, uređivanje kredencijala je ključno: Ko pristupa čemu i kada i da li imaju dozvole? Upravljanje lozinkom je takođe od krucijalnog značaja, a upravljanje sesijom i tajm-autom će zatvoriti petlju.

Protokoli sigurnosti na mreži

U poslovicama haker sedi u svojim kolima ispred vaše kuće i koristi vaš wi-fi, što takođe može da se primeni na proizvodnu i građevinsku industriju. Otvoreni portovi i druge ranjivosti mogu sajber pretnjama omogućiti pristup vašim operacijama na nivou mreže ili domena.

Šifrovanje

Prenos podataka kroz IIoT mreže može da ne ostane u granicama organizacije u današnjem svetu sa povezanim lancem isporuke, pa jaki standardi sa kraja na kraj šifrovanja moraju da se primene pre nego što se generiše ijedan bajt.

Mobilni pristup

“Cloud creep” je sve veći problem jer osoblje koristi svoje lične uređaje na IIoT radnim mestima. Podaci ključni za domen vaše organizacije može da završi bilo gde ukoliko operator odluči da pošalje fajl preko usluge treće strane. Takođe postoji ranjivost u aplikacijama zaposlenih koje mogu da sajber pretanjama otvore još jedna zadnja vrata u celu vašu mrežu.

Budućnost industrijskog interneta stvari

IIoT je u godinama formiranja i šire usvajanje će zapečatiti standardne prakse i povećati inovacije u ovoj oblasti. Neki od najvažnijih trendova u budućnosti će biti:

Uspon digitalnih blizanaca

Kada imate tok rada sasvim vođen podacima, lako je napraviti preciznu digitalnu reprezentaciju vaših operacija i svega u njima – što je poznato kao digitalni blizanac.
Vaš digitalni blizanca pušta da se tokovi rada vašek prototipa menjaju i, između drugih funkcija, testira ih u simulaciji. Takođe možete da pokrenete celu operaciju na daljinu, korišćenjem tehnologije kao što je virtuelna stvarnost ili mobilni uređaji za pokretanje komponeti sa bilo kog mesta na svetu.

Uvid u Cloud

IIoT je aspekt velikih podataka. Iako se u početku čini nelogičnim da se dele informacije o svojim rezultatima sa konkurencijom ili saradnicima u industiriji, sve informacije mogu da se kombinuju u cloud kako bi svima kojima je potrebno dali jasniju sliku o tome gde ide industrija i šta joj je potrebno.
Trgovinski sporazumi, vladine industrijske politike, merenja emisije gasova staklene bašte i održivosti biće preciznija i sa više informacija.

Proširena površina pretnje

Ako ste mislili da je sajber sigurnost važna oblast, to je samo početak. Svaki uređaj i interfejs koji se poveže na domen je nova potencijalna ranjivost. Primena sigurnosti pravo u DNK industrijskih internet stvari biće najveća tehnološka nauka sledećeg sajter doba.

Mašine koje uče

Nasleđeni sistemi su crne kutije, ali kako ih postepeno zamenjuju pametne aplikacije i platforme napravljene za interoperabilnost, doći će do pojačane potrebe za sistemima koji će osigurati da se pravilno integrišu.

Ulazak veštačke inteligencije, koja će pametno voditi tokove rada i preuzimati sve signale i podatke koji proces generiše, koristiće se da se ti procesi dalje pojednostave i poboljšaju bez potrebe za ljudskim učešćem, posebno u postrojenjima u kojima se koristi robotika.

Aditivna proizvodnja – dodatna vrednost

Većina aktivnosti u aditivnoj proizvodnji, koje počinju u industrijskom sektoru, udaljile su se od duha vremena potrošačke sfere od pre jedne decenije i vratile se tamo gde nude najviše vrednosti. Izrada prototipa proizvoda ili komponenata tokova rada je jeftinija, brža i održivija sa aditivnom proizvodnjom. A podaci idu u oba smera, sa procesnim alatima koji predlažu najbolji rezultat i procesi koji ih za uzvrat obaveštavaju kako da rade bolje.

Izbegavanje problema u IIoT

Uprkos euforiji, mnogo toga još moraju da prođu potrošačke IoT aplikacije. Da bi bile spremne za industriju, ove aplikacije treba da prođu neizbalansiranu implementaciju minimalnog održivog proizvoda koja je do sada služio kao podsticanje razvoja.

Zamislite veliku kuću koja je pretvorena u poligon za testiranje potrošačkih internet stvari, sa 150 povezanih uređaja, 18 različitih sistema i pet različitih mreža. Mnogi problemi mogu biti rezultat ove konfiguracije ako je, na primer, IoT bezbednosni uređaj trebalo da zaštiti druge uređaje od malvera, ali nije mogao da se nosi čak i sa relativno malim brojem uređaja na mreži. Ovo vodi do muka sa rešavanjem problema, i na kraju do pada sistema.

Sada zamislite da pokušavate da to implementirate u komplikovaniju postavku, kao što je sistem uplavljanja za hlađenje centra za podatke, koji treba da primeni stotine ili hiljade senzora i aktuatora. Industrijska podešavanja neće tolerisati stalnu trijažu i upravljanje za sve ove uređaje i njihove međusobne veze. One samo treba da rade.

Kako bi internet stvari dodale vrednost industriji potrebno je sledeće:

Jasna ponuda vrednosti

Mnoge korisničke IoT aplikacije su zanimljive, ali nepotrebne. One prikazuju šta tehnologija može da uradi, ali ne zadovoljavaju stvarne ljudske potrebe. Za ono što rade – kao što je sigurnost, ušteda energije i zdravlje – koristi moraju biti veće od troškova, uključujući vreme i pažnju potrebno za montažu, održavanje i probleme.

Holistički razvoj proizvoda

Minimalno održiv proizvod koji se previše oslanja na minimum (karakteristike proizvoda) i premalo na održivost (rad tih proizvoda) govori da prva generacija prevelikog broja IoT proizvoda nije dovoljno dobra za IIoT.

Prvi deo ovog teksta možete pročitati OVDE.

Izvor: teamCAD

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp